Skrzynia biegów jest często niedocenianym elementem samochodu, ale sprawia trudność każdemu początkującemu kierowcy. To właśnie zmiana biegów rozprasza kursantów, którzy mierzą się na drogach z wieloma bodźcami naraz. Po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, należy podjąć pierwszą ważną decyzję. Jakie auto wybrać i na jaką skrzynię się zdecydować?
Manualna „klasyka”
Manualna skrzynia biegów jest znana kierowcom od lat. Główną zaletą opisywanego typu wyposażenia jest jego cena. Nabycie tego samego samochodu w wersji z manualną skrzynią biegów powinno być tańsze od analogicznego modelu z popularnym „automatem”. Tendencja przekłada się w wielu wypadkach na naprawy. Prostsza konstrukcja oraz dłuższa żywotność (umiejętna eksploatacja użytkownika) mogą prowadzić do oszczędności w dłuższej perspektywie.
Istotnym atutem, o którym często się zapomina jest również większe możliwości dynamiczne. Przydatne zwłaszcza przy wyprzedzaniu oraz w sytuacjach, w których trzeba szybko dokonać redukcji momentu obrotowego. Kij ma jednak dwa końce, a nieumiejętne eksploatowanie auta z „manualem” będzie prowadziło do częstych wizyt warsztatowych. Dlatego tak lubią go wprawieni kierowcy.
Automatyczna „rewolucja”
Główną zaletą konkurenta klasyki jest niewątpliwie wygoda. Automatyczne skrzynie biegów zapewniają ją w trakcie ruszania (np. pod górkę), a także w ruchu miejskim (przy tzw. korkach). Operowanie biegami może być uciążliwe zwłaszcza dla młodych. Problem znika, gdy samochód „podejmuje decyzje” za kierowcę.
Automatyzacja spodoba się zwłaszcza niedoświadczonym kierowcom. Marginalizacja jednego z podstawowych elementów prowadzenia auta sprawia, że lepiej obserwuje się otoczenie, a także znaki. Wśród wad „automatów” należy wymienić wyższe zużycie paliwa (pomimo wersji dedykowanych trybowi normalnemu, ekologicznemu lub sportowemu). Naprawa automatycznych skrzyni jest również cięższa, dlatego warto wybrać odpowiedni warsztat, aby nie ponosić tego kosztu podwójnie.
Jak znaleźć odpowiedniego mechanika?
Nawet najbardziej ergonomiczna jazda doprowadzi skrzynię biegów na skraj wytrzymałości. Zużycie podzespołu jest całkiem normalne, a wtedy konieczna staje się naprawa lub wymiana całej skrzyni biegów. W jaki sposób znaleźć właściwego fachowca do tego zadania?
Po pierwsze – warto zasięgnąć informacji w kilku źródłach. Dobre będą tutaj porady znajomych, internetowe fora dedykowane określonej marce oraz opinie o warsztacie. W większości przypadków solidny fachowiec dba o swój wizerunek w sieci. Dlatego powinien mieć własną stronę internetową, zakres oferowanych usług, rekomendacje oraz kontakt. Ciekawostką są również fora dedykowane określonym naprawom na stronach warsztatu. Najważniejsze jest to, aby skrzynię biegów naprawić dobrze, ponieważ wątpliwa jakość usług przekształci się w przyszłości w kolejne źródło problemów.